Sposoby na ochronę przed smogiem

Z roku na rok smog staje się coraz poważniejszym zagrożeniem. Lekarze alarmują, że długotrwałe oddychanie złym powietrzem może skutkować pogorszeniem stanu zdrowia w przyszłości. Dlatego warto wiedzieć, jak się chronić przed smogiem. Jest on szczególnie uciążliwy zimą, kiedy zaczyna się sezon grzewczy. Wbrew pozorom, nawet miejscowości wypoczynkowe, takie jak Zakopane, borykają się z tym problemem.

Czy maseczki antysmogowe działają?

Maseczki antysmogowe popularne są w największych miastach świata, jednak w Polsce wciąż nie cieszą się zbytnim zainteresowaniem. Tymczasem dobrej jakości maseczki zapewniają ochronę przed smogiem nawet w stu procentach. Trzeba wiedzieć, że w maseczkach znajdują się bardzo skuteczne filtry węglowe, które zatrzymują większość zanieczyszczeń. Z pewnością warto taką maseczkę założyć przed wyjściem na dwór, kiedy jakość powietrza na dworze znacząco się pogarsza.

Monitorowanie stanu powietrza

Osoby, które zastanawiają się jak walczyć ze smogiem, koniecznie muszą zainteresować się tematem monitorowania jakości powietrza. Takie mierniki dostępne są na przykład w internecie, gdzie na bieżąco umieszczane są informacje dotyczące zanieczyszczenia powietrza w poszczególnych regionach Polski. Na tej podstawie można podjąć decyzję, czy danego dnia warto wyjść na dwór. Jeśli stan powietrza jest bardzo zły, a sprawy do załatwienia można przełożyć, zdecydowanie warto zostać w domu. Warto także zaopatrzyć się w domowy oczyszczacz powietrza, który pozwoli na oddychanie czystym powietrzem we własnych czterech ścianach.